Diş Hekimliğinde Masseter Botox Uygulaması

Botoks uygulaması kasları etkileyen sinirsel iletimi belirli bir süre bloke etmek için kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli endikasyonlarda tedavi ya da kozmetik amaçlı uygulamalar yapılmaktadır.

Botoks halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine yılan ya da böcek zehri değil, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Günlük hayatta kullandığımız neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde edilmektedir.

Botoks uygulaması tıpta ilk olarak şaşılığın tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Tedavi sırasında göz çevresindeki kırışıklıkların azaldığının farkedilmesi ile kozmetik amaçlı kullanımı gündeme gelmiştir.

Diş Hekimliğinde Botoks Uygulama Alanları Nelerdir?

Bruksizm; Diş Sıkma – Clenching; Diş Gıcırdatma Tedavisi

Özellikle çiğneme kaslarında hipertrofi, hiperaktivite olan hastalarda diş sıkma – bruksizm, diş gıcırdatma – clenching beraberinde kasılma düzensizliklerini doğurmakta ve hastanın günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu hastalarda diş boylarında değişiklikler ve kapanış bozukluklarının meydana gelmesi sonucu çene ekleminde rahatsızlıklar meydana gelir.

Aşırı kasılmaktan büyüyüp sertleşmiş olan masseter kasına botoks uygulaması hastayı rahatlatırken çene

konturunu da şekillendirir.

Diş Hekimliğinde Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botoks uygulanması 5 ile 15 dk. arasında sürer. İşlemde insülin iğnesi kullanılmaktadır ki bu bir çok şeker hastasının her gün yaptırdığı bir iğnedir. İşlem çok ağrılı değildir, işlem yapılacak bölgeye anestezik krem sürülmesi yeterli gelir.

Botoks Uygulaması Kimlere Yapılamaz?

Botoks uygulanması düşünülen bölgede enfeksiyon varsa, botoksa karşı alerjisi olan hastalarda, gebelik ve laktasyon döneminde, sistemik kas hastalıklarının mevcudiyetinde, bazı antibiyotik ve kas gevşetici ilaçları kullanan hastalarda, pıhtılaşma engelleyici ilaçlar kullanan ve hemofilisi olan hastalarda, inflamatuar deri hastaliklarinda, dismorfofobisi (çirkinlik fobisi nedeniyle estetik bağımlısı) olan hastalarda botoks uygulaması önerilmez.

RANDEVU OLUŞTURUN

Online randevu sistemimizi kullanarak, sizler için en uygun tarih ve saatte doktorunuz ile görüşmek için randevu alabilirsiniz.