Ağız, diş ve çene cerrahisi; ağız, diş, çene ve yüz bölgesindeki hastalıkların ve problemlerin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği cerrahisi uzmanlık alanıdır. Bu cerrahi alan, ağız içi ve çevresindeki yapıları, dişleri, çeneleri ve yüzün çeşitli bölümlerini kapsar.

Ağız, diş ve çene cerrahisi, diş hekimliği ve cerrahi uzmanlık alanlarının kesişiminde yer alan bir dal olduğu için, bu alanda uzmanlaşmış diş hekimleri ve ağız, diş ve çene cerrahları tarafından gerçekleştirilir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulama Alanları

Diş Çekimi

Çürümüş veya hasarlı dişlerin çekilmesi, diş çekimi işlemine girer. Diş çekimi, dişlerin düzeltilmesi veya diğer tedavilere hazırlık amacıyla da yapılabilir.

20 Yaş Diş Çekimi

20 yaş dişleri alt ve üst çenede diş diziliminin en arka tarafında bulunan azı dişlerdir. Genellikle 20’li yaşlarda oluşan ve ilerleme kateden 20 yaş dişleri çenede oluşan yer darlığı sebebiyle sapma yaşamakta veya çene kemiği içerisinde gömülü kalabilmektedir.

20 yaş diş operasyonları lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir acı ve ağzı duyulmamaktadır. Bu sebeple 20’lik diş çekimi işlemi çene cerrahisi içinde kısa sürede uygulanabilen bir operasyondur.

Gömülü Diş Çekimleri

Diş köklerinde ve çene kemiğinde yaşanan bazı patolojik olaylar sonucunda gömülü diş dediğimiz hapsolmuş dişler oluşabilmektedir. Bunun asıl nedeni bu patolojik oluşumların yani kistlerin çene kemiğinde deformasyonlara yol açarak dişin içeriye doğru gömülmesin sağlamasıdır. Daha erken tespit edilen patolojik yapı veya gömük dişler çene kemiğinde daha az hasara yol açar ve operasyonları daha kısa sürmektedir. Tüm gömülü diş işlemleri lokal anestezi altında olduğu için burada da herhangi bir ağrı ve acı söz konusu değildir.

Dental İmplantlar

Dental implantlar, hastanın farklı sebeplerle kaybettiği dişlerinin yerine çene kemiği üzerine aynı fonksiyon ve görüntüyü sağlayabilen yapay diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir.

Dişler yüzümüzün ve estetik görüntümüzün değişmez parçalarıdır. Diş eksiklikleri dış görünüşümüzün yanı sıra psikolojimiz ve vücut sağlığımız içinde son derece önemlidir. Beslenme ve sindirim problemleri, konuşma ve ağız yerleşim bozuklukları gibi birçok probleme neden olabilir.

Sinüs Yükseltme – Sinüs Lifting Operasyonu

Sinüs yükseltme operasyonu üst çenede eksik dişe bağlı olarak sinüslerin sarkması üzerine yapılan bir operasyondur. Dişin olmadığı boşlukta yer çekiminin etkisiyle oluşan bu sarkmalarda kemik erimeleri görülmektedir.

Kemik erimesi implant tedavisinde aranan en temel şartlardan biri olan kemik yoğunluğu oranına ters düşmektedir. Bu durumda sinüs yükseltme operasyonu yapılarak sarkan üst çene kemiğine bağlı diş etinin tekrar eski konumuna getirilmesi sağlanır. Kemik yoğunluğu oranı tekrar kazanılınca implant işlemi için gerekli kemik miktarı elde edilmiş olur.

Diş Protezleri

Diş eksikliğini tedavi etmek için takma diş protezleri yapılabilir.

Ortognatik Cerrahi

Çene ve yüzün şekil ve büyüklüğünü düzeltmek için yapılan cerrahi işlemlerdir. Ağız yapısındaki anormallikler veya çene hizalama problemleri için kullanılır.

Yüz Travmalarının Tedavisi

Kaza, düşme veya spor yaralanmaları sonucunda oluşan yüz kemiklerinin kırıklarının tedavisi bu alanda yer alır.

Temporomandibular Eklem (TME) Sorunları

Çene eklemi problemleri, ağız, diş ve çene cerrahları tarafından tedavi edilir.

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve uyku apnesi gibi uyku bozuklukları, cerrahi yöntemlerle düzeltilmeye çalışılabilir.

RANDEVU OLUŞTURUN

Online randevu sistemimizi kullanarak, sizler için en uygun tarih ve saatte doktorunuz ile görüşmek için randevu alabilirsiniz.