Ağız Ve Diş Sağlığı

Estetik Diş Hekimliği İle Gülüş Tasarımı

Diş hekimliği tedavi ve uygulamaları bilimsel çalışmalar ışığında teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde çok gelişmiş durumda. Estetik diş hekimliği de bu gelişmelerden en çok yararlanan diş hekimliği branşlarından biridir.

Estetik diş hekimliğinde diş hekimliğinin birkaç branşı bir araya getirilerek uygulamalar yapılır. Burada ana amaç kişinin dişlerindeki problemlerin çözülmesinin yanı sıra  gülüşünün daha güzel ve daha iyi hale getirilmesidir.

Estetik Diş Hekimliği Dişteki Hangi Problemleri Çözüme Kavuşturur?

Diş beyazlatma, Estetik diş hekimliğinin en öncelikli ve en basit uygulamasıdır. Eğer dişler sarı ise ve kişi dişlerinden memnun ise diş beyazlatma yöntemi ile bu sorun hekim kontrolünde çözülebilir.

Daha ilerleyen durumlarda gülüş tasarımı devreye girer. Estetik Diş Hekimliği uygulaması olan gülüş tasarımında, kişinin daha düzgün daha güzel bir gülüşe sahip olması amaçlanır. Gülüş tasarımında yapılacak en güzel uygulamalar şunlar olabilir;

  • Diş Beyazlatma
  • Dental İmplant
  • Zirkonyum Diş 
  • Laminate Veneers
  • Kompozit Veneers
  • Protez Diş Gibi Tedavileri
  • Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği)
  • Ortodonti (Çapraşık Diş Tedavisi)

Tüm bu tedavi uygulamaları bünyesinde toparlayan ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getirilir. Estetik diş hekimliği kapsamında uygulanan tedaviler

Diş Beyazlatma

Dişlerin rengini açmak ve beyazlatmak için kullanılan bir yöntemdir. Bunun için çeşitli beyazlatma ajanları, jeller veya özel cihazlar kullanılır.

Porselen Laminalar

Porselen kaplamalar, dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen ince porselen tabakalardır. Bu işlem, dişlerin şeklini, boyutunu, rengini ve hatta hizasını düzeltmek için kullanılır.

Porselen Kronlar

Hasar görmüş veya çürümüş dişleri onarmak için kullanılan kaplamalardır. Porselen kronlar, dişin tamamını veya büyük bir kısmını kaplayarak doğal ve estetik bir görünüm sağlar.

Kompozit Diş Dolguları

Diş çürüğü veya yaralanmaları sonucu oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan malzemelerdir. Estetik diş dolguları, doğal diş rengine uyum sağlayan kompozit dolgularla yapılır.

Dental İmplantlar

Eksik dişleri yerine koymak için kullanılan yapay köklerdir. İmplantlar, titanyum veya titanyum alaşımlarından yapılmış vidalar şeklindedir. Üzerlerine yerleştirilen porselen veya seramik kaplamalarla doğal dişlere benzer bir görünüm elde edilir.

Ortodonti – Diş Çapraşıklıkları

Dişlerin şekillerini, boyutlarını ve hatalarını düzeltmek için yapılan tedavilerdir. Bu amaçla, ortodontik apareyler: braketler, tel takımları veya şeffaf plaklar – invisalign kullanılır.

Dişeti Estetiği

Gülüş tasarımının tamamlayıcı bir unsuru olarak dişetlerinin estetiğini iyileştirmek için yapılan işlemlerdir. Dişeti yeniden şekillendirme, dişetinin asimetrisini düzeltme veya fazla diş etini almak gibi işlemler uygulanır.

Bunlar sadece birkaç örnek olup, estetik diş hekimliği geniş bir yelpazede tedavi seçenekleri sunmaktadır. Estetik diş hekimliği ile ilgili doğru tedavi yöntemini belirlemek için bir diş hekimiyle görüşmek önemlidir, çünkü her bireyin ihtiyaçları farklı olabilir ve uygun tedavi seçeneği kişisel duruma göre belirlenmelidir.

Estetik Diş Hekimliği Uzmanı Diş Hekimi Begüm Arabacı ve uzman ekibi İstanbul Kadıköy Suadiye’de bulunan kliniğinde size en uygun tedavi ve uygulamaları belirliyor, ağız ve diş sağlığınızı ön planda tutarak mükemmel bir gülümsemeyi sizlere kazandırmayı hedefliyor.